Svátek má: Teodor

Zprávy

Velikost textu:

Profesor varuje: Vstupem Švédska do NATO se vztahy s Ruskem změní!

Profesor varuje: Vstupem Švédska do NATO se vztahy s Ruskem změní!

Nyní jsou vztahy mezi Švédskem a Ruskem „asymetrické“: ačkoliv mnoho Švédů vnímá Rusko jako „existenční hrozbu“, je Stockholm na periferii moskevské zahraniční politiky.

Ilustrační foto
1. října 2020 - 04:20

Uvedl to v rozhovoru pro New Eastern Europe docent Univerzity v Uppsale Gregory Simons. Nicméně se podle něj v případě, že Švédsko vstoupí do NATO se hodně změní - a rusko-švédské vztahy ze stavu „chladného přátelství“ se přejdou v otevřené nepřátelství.

Navzdory skutečnosti, že je Švédsko na periferii ruské zahraniční politiky, švédské elity uvažují o vstupu do NATO. Jakákoli jejich rozhodnutí v této oblasti však mohou vést k významným změnám v Pobaltí, varoval Gregory Simons.

Podle něj původně Švédsko nepřistoupilo k NATO hlavně z historických důvodů. „Kdysi bylo Švédsko hlavní pobaltskou mocností, ale jeho expanze se setřetla s expanzí Ruska, které bylo za vlády Petra Velikého na vzestupu. Boje začaly na počátku 18. století a poté ne příliš moudré rozhodnutí zapojit se do Napoleonovy války proti Rusku vedlo k dalším územním ztrátám ... Vzhledem k takovým katastrofickým důsledkům bylo rozhodnuto uchránit to, co zůstalo, a upřednostňována nebyla účast na konfliktech, ale neutralita," připomněl Simons.

Profesor také poznamenal, že koncept neutrality je ve Švédsku stále velmi populární; je považován za „posvátnou hodnotu a vážen“, přestože země má velkou armádu.


„V současné době je švédská společnost proti vstupu do NATO nebo jakékoli jiné vojenské aliance právě z těchto historických důvodů. Přesto zde dochází k rozkolu: švédský mainstreamový politický diskurz, levý i pravý, je vůči vojenskému partnerství nebo spojenectví s NATO mnohem příznivější, než  švédská společnost jako celek, zatímco Spojené státy vedou „vojenskou diplomacii“ stejně jako se Švédskem, tak s Finskem,“ poznamenal odborník.

Podle Gregoryho Simonse jsou rusko-švédské vztahy „asymetrické“. „Faktem je, že u některých Švédů existuje názor, že Rusko je 'existenční hrozbou' jak z důvodu historické paměti, tak z důvodu současného geopolitického antagonismu. Na druhou stranu Rusko ve Švédsku vůbec nevidí hrozbu a nevěnuje mu příliš pozornosti v oblasti zahraniční politiky, protože se nachází na periferii. Finsko je pro ruskou zahraniční politiku mnohem důležitější,“ vysvětlil.

Odborník věří, že vstup Švédska do NATO povede k poměrně vážným změnám. Rusko již jasně uvedlo, že v tomto případě se vztahy mezi Moskvou a Stockholmem zhorší z „chladného přátelství“ na „nepřátelství“. To by zejména mohlo vést k tomu, že mnoho švédských měst, které Moskvu předtím nezajímaly, se dostanou pod mušku.

(kou, prvnizpravy.cz, neweasterneurope.eu, foto: arch.)