Svátek má: Igor

Zprávy

Velikost textu:

Zelenskij chce najít viníky skandálu s premiérem!

Zelenskij chce najít viníky skandálu s premiérem!

Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskij požádal co nejdříve najít osoby zapojené do nahrávek skandálního rozhovoru mezi premiérem Alexejem Gončarukem a ministry a zástupci národní banky.

Ilustrační foto
18. ledna 2020 - 04:20

Uvádí se to na webových stránkách ukrajinského vůdce.

Toto je první komentář Zelenského ke skandálu s Gončarukem, který v pátek podal rezignaci. Příkaz prezidenta byl učiněn na schůzce s vedoucími bezpečnostních orgánů.

„Žádám, abyste do dvou týdnů, co nejdříve, obdrželi informace - kdo dělal zápis. Najděte toho, kdo to udělal, a rozebereme to,“ řekl Zelenskij.

Rovněž požadoval, aby byl vytvořen seznam lidí, kteří byli na jednáních přítomni, protože prý média měla o situaci „spoustu lží“.

Začátkem 17. ledna Gončaruk podal rezignaci a předal hlavě státu. Navíc podle ukrajinské ústavy musí být takové petice předloženy Nejvyšší radě, která rozhoduje o jmenování a odvolání předsedů vlád. V případě rezignace předsedy vlády je rozpuštěn celý kabinet.

Vyhlášení bylo podáno v souvislosti s tím, že byl zveřejněn audio záznam na sociálních sítích, na kterém Gončaruk označil ekonomické názor Zelenského za primitivní a vyzval partnery, aby vysvětlili hlavě státu otázky posílení hřivny, jinak by prezidentova hlava měla „prázdné místo“, do kterého „by přilétalo svinstvo o dluhopisech“.


Gončaruk na Facebooku napsal, že záznam byl poslepován z různých fragmentů schůzky ve vládě a „uměle vytvořil představu“ jeho údajné neúctě k Zelenskému. Nazval hlavu státu „modelem otevřenosti a slušnosti“ a vysvětlil svou rezignaci snahou „odstranit veškeré pochybnosti o naší úctě a důvěře v prezidenta“.

Někteří ukrajinští politici však pochybují, že Gončaruk skutečně rezignuje. Vedoucí politické rady strany „Opoziční platforma - pro život“ Viktor Medvedčuk prohlásil: „V tomto případě se jedná o levný PR tah Gončaruka, který nemá nic společného s rezignací předsedy vlády. Vláda a Gončaruk si zaslouží rezignaci. Ale ta bohužel nebude.“

Ale práci Gončarukova kabinetu zkritizovali i ve straně Zelenského „Sluha lidu“.

Nicméně se zdá, že opoziční politici poukazující, že se jedná jen o politické divadlo na demokracii, měli pravdu. Vladimir Zelenskij rezignaci Gončaruka odmítl.

(kou, prvnizpravy.cz, president.gov.ua, foto: stránka Zelenského)